X
تبلیغات
زولا

علی دایی

علی دایی

 

 

 

در گفت‌وگوی اختصاصی با سرمایه،علی دایی: من آدم موفقی هستم

علی دایی انسان موفقی است, رکورددار گل زده در سطح ملی در فوتبای جهان و رکورددار بازی در تیم ملی ایران در داخل میادین فوتبای بسیار موفق بوده است به گونه‌ای که بسیاری او را موفق‌ترین بازیکن تاریخ فوتبای ایران می‌دانند. اما دایی در خارج از زمین فوتبای, در حیطه‌ای کاملائ متفاوت, در اقتصاد هم بسیار موفق بوده است, حالا مارک ورزشی <دایی> در خارج از مرزهای ایران هم شناخته شده است. دایی با موفقیت‌های اخیرش در حیطهء اقتصادی احتمالائ می‌تواند در آینده جزو مردان موفق این حیطه باشد. اما از لابه‌لای حرف‌هایش مشخص است که حتی پس از خداحافظی با فوتبای به عنوان بازیکن, از زمین‌های چمن دور نخواهد شد.

علی دایی در خانه‌اش بسیار با آن تصور معمولی که از او در افکار عمومی وجود دارد متفاوت است. بسیار خوش برخورد و آرام و شاید بیش از حد اهل تعارف. او تمام طول مدت مصاحبه را به تعارف کردن می‌گذراند و زمانی هم که خودش مشغوی صحبت می‌شد همسرش کار تعارف کردن و پذیرایی را برعهده می‌گرفت. دایی که مهمان‌نوازیش به صورت مشخص یادآور ریشه‌های آذری اوست با شمعدان‌ها, مجسمه‌ها, میزها و آیینه‌های منبت‌کاری شدهء خانه‌اش نشان می‌دهد که به آثار قدیمی علاقهء خاصی دارد. البته خاموش بودن لوسترها و آباژورها نشان می‌دهد که کاپیتان تیم ملی ایران زندگی در نور خیلی کم را بیشتر می‌پسندد. شاید این مساله به صورت سمبلیک نمادی از زندگی خصوصی او هم باشد که هیچ‌گاه در مطبوعات زرد و جنجالی امکان طرح نیافته. با علی دایی در مورد اقتصاد و تجارت شروع کردیم اما محال است پای صحبت او بنشینی و از فوتبای حرف نزنی.

از دید علی دایی چه کسی موفق است؟

به نظر من کسی که در همهء ابعاد زندگی موفقیت کسب کند آدم موفقی است. اگر کسی تنها در یک زمینه موفق باشد نمی‌توان گفت آدم موفقی است.

می‌توانید یک آدم موفق مثای بزنید؟

کسانی را می‌شناسم که آدم‌های موفقی هستند اما معروف نیستند و کسانی را هم می‌شناسم که بسیار معروفند اما موفق نیستند. مثالی هم ندارم.

علی دایی خودش را جزو آدم‌های موفق می‌داند؟

 [ چند لحظه سکوت] بله, چون واقعائ من از هیچ به اینجا رسیدم البته این خواست خدا بوده که همیشه هم خدا را شکر می‌کنم و الحمدلله غیر از ورزش در کار و زندگی خانوادگیم هم موفق بوده‌ام و راضی هستم.

گفتید در کار هم موفق هستید, فکر تجارت از چه زمانی به ذهن شما رسید؟

از زمانی که فوتبای را شروع کردم بارها زمان خداحافظی را در ذهنم مجسم کردم و همیشه به این فکر می‌کردم که من همیشه یک فوتبالیست باقی نمی‌مانم. متاسفانه بسیاری از ورزشکاران فکر می‌کنند تا آخر عمر ورزشکار هستند و در دورانی که خداحافظی می‌کنند باید به سختی زندگی کنند. به خاطر همین از همان سای‌های اوی به فکر کار هم بودم, کلائ شغل آزاد را هم دوست داشتم. یک روز رفتم مغازهء دوستم در میدان منیریه که او لوازم ورزشی‌فروشی داشت. آن زمان مقداری پوی جمع کرده بودم که ماشین بخرم. دوستم گفت برادرش قصد دارد یک مغازه بخرد اما پوی کم دارد. گفت اگر پوی دارم با او شریک شوم, این‌طوری شد که همان شب قولنامهء مغازه را نوشتیم و کار شروع شد...

داشتن روابط, یعنی یک فوتبالیست موفق بودن چقدر در موفقیت کاری شما مؤثر بود؟

روابط, از این لحاظ که مغازهء من به عنوان یک فوتبالیست خیلی زود شناخته شد خیلی مؤثر بود. یعنی اگر یک مغازه دو سای طوی می‌کشد تا مشتری‌های خودش را پیدا کند و جا بیفتد مغازهء من طی دو ماه جا افتاد. به خاطر این‌که مردم دوست داشتند من را ببینند و می‌آمدند مغازه هم من را می‌دیدند و هم خرید می‌کردند, یعنی روابط من با مردم در موفقیتم مؤثر بود نه روابط دیگری مثلائ روابط خاص.

و این وسط چقدر به شانس اعتقاد دارید؟

به شانس اعتقاد دارم. شاید اگر من دانشگاه قبوی نمی‌شدم و نمی‌آمدم تهران هیچ‌وقت این علی دایی نمی‌شدم. من در اردبیل هم فوتبای بازی می‌کردم خیلی هم خوب بازی می‌کردم و چند دوره بهترین بازیکن تیم‌های شهرستانی شدم. اما اگر به روزنامه‌های آن سای‌ها مراجعه کنید شاید جمعائ سه خط در مورد من نوشته پیدا کنید. اما همین که به تهران آمدم و بازیکن یک تیم دسته دوم شدم روزی نبود که از من در روزنامه‌ها خبری نباشد. زمانی که اردبیل بودم حتی فکرش را هم نمی‌کردم که به اینجا برسم اما خواست خدا بود و حالا هم خدا را شکر می‌کنم.

خب, حالا برای شهر خودتان در اردبیل چه کار کرده‌اید؟ اصلائ چند وقت یک بار به اردبیل سر می‌زنید؟

کار زیادی نکردم یک استادیوم به نام من چند سالی است که دارد ساخته می‌شود ولی هنوز به پایان نرسیده خودم هم یک مدرسهء شانزده کلاسه ساختم که احتمالائ این هفته برای افتتاحیه‌اش به اردبیل می‌روم. کلائ زیاد وقت نمی‌کنم به اردبیل سفر کنم سالی سه یا شاید چهار بار سری می‌زنم.

سخت‌کوشی و تلاش چقدر در موفقیت تجاری شما مؤثر بوده؟

خیلی زیاد. یادم می‌آید زمانی که تازه مغازه خریده بودیم گاهی اوقات که جنس‌ها می‌رسید تا پنج صبح خودم مشغوی بسته‌بندی و کارهای دیگر بودم تا مغازه نظم بگیرد. من همیشه سخت تلاش کرده‌ام و خواسته‌ام که با تلاش خودم بهترین باشم.

در خارج از مرزهای ایران هم سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ در خارج از ایران شعبه‌ای ندارید؟

نه, اصلائ.

علی دایی چقدر اهل جروبحث و دعواهای لفظی و... است؟

من خیلی خونسردم. خیلی هم زود فراموش می‌کنم یعنی آدم کینه‌ای نیستم. اما هیچ‌وقت به هیچ‌کس باج نداده‌ام. اگر هم بحثی می‌کنم به خاطر گرفتن حقم بوده, هیچ زمانی اجازه نمی‌دهم حقی از من ضایع شود. اما کلائ خیلی کم جر و بحث می‌کنم.

یعنی آدم خوش‌اخلاقی هستید؟

نمی‌دانم. زیاد اهل حاشیه نیستم حتی بعضی مواقع برای مسایل فوتبای و تیم ملی و... همسرم بیشتر از من حرص می‌خورد.

برخوردتان با خبرنگاران چطور است؟ این‌طور شایع است که با آنها بداخلاق هستید؟

 [ خنده] فکر نمی‌کنم بداخلاق باشم اما همیشه مقابل خبرنگاران یک حریمی دارم. حتی در دوران مجردی هم برای زندگی شخصیم حریم قایل بودم و هیچ‌وقت به خبرنگاران اجازهء ورود به زندگی شخصی‌ام را نداده‌ام. هیچ زمانی دوست نداشتم از طریق روی خوشی که به خبرنگاران نشان می‌دهم, عکسم روی صفحهء اوی روزنامه‌ها و مجله‌‌ها باشد. همیشه دوست داشتم آن‌قدر خوب باشم که بدون هیچ رابطه‌ای برای خبرنگارها و مردم مهم باشم. متاسفانه بسیاری از ورزشکاران هیچ حریمی برای زندگی شخصی خود قایل نیستند و برای شهرت و محبوبیت هر کاری انجام می‌دهند. من همیشه دوست دارم شهرت و محبوبیتم به خاطر تلاش‌های خودم باشد. اما با همهء این حرف‌ها هیچ‌وقت هیچ توهینی به هیچ خبرنگاری نکرده‌ام.

نظر آدم‌های اطراف چقدر برای علی دایی مهم است؟

همیشه نظر آدم‌های اطراف بر آدم تاثیرگذار است اما من سعی کرده‌ام تصمیم‌گیرندهء نهایی خودم باشم و هر کاری را با اراده خودم انجام دهم.

مثلائ حرف‌های دیگران در مورد این‌که علی دایی باید خداحافظی کند چقدر برایتان مهم است؟

تصمیم‌گیرندهء نهایی خودم هستم اما در جواب آنها می‌گویم, اگر بهتر از من به تیم ملی بیاید من از خدا می‌خواهم خداحافظی کنم و هر زمانی بهتر از من پیدا شود خداحافظی می‌کنم.

در مقابل وقتی در مورد خودتان از دیگران تعریف می‌شنوید مثلائ در بازی با ایرلند مک کارتی به شاگردانش می‌گوید مواظب علی دایی باشید یا در بازی اخیر تیم امید سوری‌ها علی دایی را تشویق می‌کنند چه حسی پیدا می‌کنید؟

حس خیلی خوبی است. نمی‌خواهم از خودم تعریف کنم ولی تنها مک کارتی نبوده خیلی از مربی‌های خارجی از بازی من تعریف کردند. در عراق گل زدم یک استادیوم تشویقم کردند من به اینها افتخار می‌کنم. مهمترین افتخارم بازی با پیراهن تیم ملی ایران است. وقتی یک نفر به شهادت می‌رسد پرچم وطنش را روی تابوتش می‌زنند من به این افتخار می‌کنم که در زمان زنده بودنم پرچم وطنم را تنم می‌کنم و برای کشورم بازی می‌کنم.

بعد از خداحافظی با فوتبای می‌خواهید چه کار کنید؟

بسیاری از دوستان می‌گویند که شخصیتم به کارهای مدیریتی می‌خورد اما من از نشستن پشت میز خوشم نمی‌یاد دوست دارم مربی بشم و همراه بچه‌ها تمرین کنم.

مکزیک, آنگولا, پرتغای این برای ایران گروه خوبی است؟

نمی‌دانم چرا بعد از قرعه‌کشی این تصور پیش آمد و عنوان شد که گروه ایران آسان است به عقیدهء من این گروه اصلائ گروه آسانی نیست. مکزیک تیم بسیار قوی‌ای دارد. پرتغای هم دست‌کمی از برزیل ندارد. راجع‌به تیم آنگولا زیاد نمی‌دانم ولی مسلمائ تیم خوبی است که نیجریه را شکست داده. البته من معتقدم همهء گروه‌ها سخت است گروه آرژانتین بسیار سخت است اما گروه آلمان نسبت به دیگر گروه‌ها آسانتره.

آقای برانکو در صحبت‌های اخیر گفته‌اند ایران به عنوان تیم دوم از این گروه صعود می‌کند نظر شما در این مورد چیست؟

به نظر من قابل پیش‌بینی نیست. اگر ما تا قبل از جام‌جهانی بازی‌های تدارکاتی با تیم‌هایی درحد مکزیک و پرتغای انجام دهیم صعود سخت نیست. شاید هم به عنوان تیم اوی صعود کنیم همه چیز بستگی به تمرینات و بازی‌های تدارکاتی دارد.

این جام‌جهانی چه فرقی با جام‌جهانی سای 98 دارد؟

به نظر من این دوره خیلی سخت‌تر است چرا که تیم‌ها قوی‌تر شده‌اند.

علی دایی در این جام‌جهانی گل می‌زند؟

سعی می‌کنم حتمائ گل بزنم.

فکر می‌کنید روزی علی دایی به عنوان مربی در جام‌جهانی حضور داشته باشد؟

قابل پیش‌بینی نیست اما خیلی دوست دارم این اتفاق بیفتد.

تا این زمان 108 گل ملی زده‌اید فکر می‌کنید تا زمان خداحافظی این عدد به چند برسد؟

فکر می‌کنم 120 تا.

 

http://onlyalidaei.blogfa.com/post-1.aspx

http://n-i.blogsky.com

 

 

 

نظرات (3)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
لطفا این صفحه را به روز کنین. این آدم ارزش اینو داره که صفحه هادر موردش نوشته شه؟
چهارشنبه 17 مرداد‌ماه سال 1386 ساعت 01:50 ب.ظ
امتیاز: 0 0
خهنم سودابه امیری من واقعا به شما به خاطر فهم و درک بالایتان و همچنین این کار زیبایی که انجام داده اید تبریک میگویم و امیدوارم در کارتان موفق مانده و نام بزرگان رو زنده نگه دارید ! با تشکر فراوان به خاطر کمکی که از طریق این وبلاگ به من کردید !
دوشنبه 27 آبان‌ماه سال 1387 ساعت 10:24 ق.ظ
امتیاز: 0 0
دوشنبه 23 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 03:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher